MENU

Edukacja

SZTUKowanie 59. - książka Moniki Grubizny

"1,2,3 szukam! Moje miejsca w Gorzowie"
Warsztaty na podstawie książki artystycznej Moniki Grubizny, w której autorka przypomina kilka ciekawych miejsc w Gorzowie, które pamięta z dzieciństwa. Pokazuje jak zrobić latawiec czy widoczek, albo jakie fikołki można zrobić na trzepaku. Książka Moniki Grubizny zainspirowała nas do malarskich poszukiwań. Dzieci używając różnych narzędzi  malarskich zamalowały dużą kartkę papieru. Powstałe dzieło stało się materiałem do dalszej pracy. W ruch poszły nożyczki, kolorowe papiery i kleje.

SZTUKowanie 57. - Wolfgang Brenner

JESTEM
Jestem wobec siebie i innych osób.
Jestem w konkretnej przestrzeni.
Wystawa pt. „ JESTEM” Wolfganga Brennera była podstawą kolejnych warsztatów SZTUKowanie. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy w Galerii Sztuki Najnowszej. Część praktyczna przebiegała kilkuetapowo i można ją przedstawić w kilku prostych zadaniach/poleceniach tj.:  
1. Odrysuj wybraną część swojego ciała.
2. Podpisz się.
3. Napisz coś o osobie, której jest to rysunek.
4. Ze starej gazety wybierz zdjęcie, które opowie coś o tobie.
5. Podpisz się.
6. Białą farbą pozostaw swój ślad.

SZTUKowanie 55. - Anna Płotnicka

NIE SPRZEDAM MOJEGO DOMU

Inspiracją kolejnych warsztatów SZTUKowanie były light boxy Anny Płotnickiej pt. "Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać". Artystka przedstawiła w nich siebie wraz z makietami domów, w których mieszkała lub mieszkali bliscy dla niej ludzie. Dzieci zobaczyły wystawę w Galerii Sztuki Najnowszej pt. „Zamieszkiwania”. Podczas tej wycieczki rozmawialiśmy na temat domu, rodziny i emocji, które często przeżywamy.

SZTUKowanie 53. - Paweł Susid

WYGRAĆ NA OBRAZY Z TELEWIZOREM

13.03.2014 na kolejnych warsztatach dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej w Lubiszynie zapoznały się z twórczością Pawła Susida („Malarstwo” – Galeria BWA).
Tematem zajęć było hasło zaczerpnięte z obrazów artysty tj. „WYGRAĆ NA OBRAZY Z TELEWIZOREM”. Czy jest możliwe? Czy można stworzyć obraz, który wygra z telewizorem? Zadaniem dzieci było stworzenie właśnie takiego obrazu. Każda grupa miała do dyspozycji farby, pędzle, gąbki oraz szablony.

SZTUKowanie 51. - Anna Kutera

28 lutego w zajęciach wzięły udział dzieci z przedszkola z Wawrowa;

12 marca dzieci z Przedszkola z Kłodawy;

13 marca dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lubiszynie;

14 marca dzieci z Przedszkola w Ciecierzycach.

Wystawa POST… Anny Kutery w Galerii Sztuki Najnowszej była inspiracją do kolejnych warsztatów SZTUKowanie. Prace artystki traktujące o zmanipulowanym przez media papierowe, nieprawdziwym świecie, były motywem przewodnim naszych zajęć. Dzieci zmieniły się w architektów gazetowego świata. Tak jak artystka, gniotły, wydzierały gazety, by stworzyć inną rzeczywistość

SZTUKowanie 58. - Wolfgang Brenner

JESTEM

BIAŁE NA BIAŁYM

Kolejne warsztaty w oparciu o wystawę Wolfganga Brennera („JESTEM”, Galeria Sztuki Najnowszej) dla najmłodszych odbiorców sztuki, rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy.

Część praktyczną zapoczątkował następujący eksperyment: co stanie się kiedy namalujemy obraz białą farbą na białej kartce? Czy jesteśmy w stanie namalować „biały obraz na białym tle” w kompletnej ciemności? Zabraliśmy się do pracy. Każdy w swoim obrazie przedstawił to, co lubi.

SZTUKowanie 56. - Wolfgang Brenner, Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie

BIAŁE NA BIAŁYM

Kolejne warsztaty rozpoczęliśmy od obejrzenia dwóch wystaw: Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie (Galeria BWA) i "Jestem" Wolfgang Brenner (Galeria Sztuki Najnowszej). Pracę twórczą rozpoczęliśmy od eksperymentu. Co stanie się kiedy namalujemy obraz białą farbą na białej kartce? Czy jesteśmy w stanie namalować „biały obraz na białym tle” w kompletnej ciemności? Zaintrygowani zabraliśmy się do pracy. Każdy w swoim obrazie przedstawił to, co lubi.

SZTUKowanie 54. - Anna Płotnicka, Paweł Susid

WAŻNE RZECZY

Warsztaty rozpoczęliśmy od zwiedzenia dwóch wystaw: Anny Płotnickiej „Zamieszkiwania” (Galeria Sztuki Najnowszej) i Pawła Susida „Malarstwo” (Galeria BWA). Zadaniem z jakim zmierzyły się dzieci było przedstawienie, w pracy malarskiej z tekstem, ważnego przesłania. Ukazanie tego, co jest dla nich ważne i czym chciałyby się podzielić z innymi. Podczas zajęć stworzyliśmy również pracę – fotografie dzieci z ich ważnymi przedmiotami, które ze sobą przyniosły. Fotografie nawiązały w swojej formie i idei do pracy Anny Płotnickiej pt. „Instalacja nieskończona”.

 

SZTUKowanie 52. - Paweł Susid, Anna Kutera, Anna Płotnicka

Uczestnicy kolejnych warsztatów w części teoretycznej zapoznali się z twórczością Anny Kutery (wystawa pt. „POST…” – Galeria Sztuki Najnowszej) i Pawła Susida („Malarstwo” – Galeria BWA).
Tytuł warsztatu „WYGRAĆ NA OBRAZY Z TELEWIZOREM” został zaczerpnięty z obrazu Pawła Susida. Tą część zajęć rozpoczęliśmy od krótkiej prezentacji przybliżającej twórczość artysty. Cytat z Lechosława Olszewskiego mówiący o Susidzie jako:  
„akrobacie/linoskoczku, balansującym po cienkiej linie między dosłownością a szyderstwem” stał się kluczowy dla naszych poszukiwań twórczych.

SZTUKowanie FERIE - Anna Bujak, Andrzej Ciesielski

4. lutego odbyły się warsztaty SZTUKowanie na ferie. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia dwóch aktualnych wystaw: „Kolekcje” Andrzeja Ciesielskiego (Galeria Sztuki Najnowszej) i „Afekt” Anny Bujak (galeria BWA). Linearne rysunki zwierząt Anny Bujak były punktem wyjścia dla naszego spotkania. Trudne emocje - szczególnie strach, zawarte w obiektach artystki, były naszym głównym tematem. Czego się boję? Jakby wyglądało wybrane zwierzę, które boi się tego samego co ja?