MENU

Edukacja

Edukacja Historyczna 2013

Z nowym rokiem Miejski Ośrodek Sztuki wprowadził zmiany w zakresie projektu skierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pn. Edukacja Historyczna, dodając dwie nowe oferty filmowe do Państwa wyboru.

 

Pierwsza z nich „PRZEŻYĆ AFGANISTAN” (reż.: Małgorzata Imielska, zdjęcia: Jan Paweł Trzaska, 55’, 2012) to film przedstawiający losy pięciorga zawodowych żołnierzy wysłanych na misję
do Afganistanu. Dramaturgię wzmaga fakt, że wśród nich jest para narzeczonych. Daleko od domu,  w obcej kulturze i odmiennej rzeczywistości, pełnią służbę, która odciska piętno na ich psychice. Mimo, iż dwójka bohaterów brała już udział w podobnej misji (w Czadzie), po raz kolejny to dla nich wyzwanie, któremu towarzyszyły emocje i lęk przed utratą własnego życia.

Koszt uczestnictwa wynosi 8 zł od osoby (projekcja filmu + spotkanie z historykiem).

 

Drugą propozycję filmową stanowi tytuł POWSTANIE ZWYKŁYCH LUDZI” (reż.: Paweł Kędzierski, zdjęcia: Michał Bukojemski, 53’, 2004). Pełen emocji, wzruszający film przedstawiający życie codzienne powstańczej Warszawy. Zaangażowanie i hart ducha, tych którzy nie byli powstańcami, nie nosili mundurów, lecz byli mieszkańcami Warszawy, jednoczyli się i solidaryzowali z walczącymi. Łączył ich wspólny cel - marzenie o wolnej Polsce. Film dokumentalny Pawła Kędzierskiego to przejmująca i bardzo pouczająca lekcja historii.

Koszt uczestnictwa wynosi 8 zł od osoby (projekcja filmu + spotkanie z historykiem, regionalistą).

 

Od kilku lat w naszej ofercie prezentujemy również film pt. OPOWIEŚCI Z MIASTA G.” gorzowskich twórców - Moniki Kowalskiej i Zbigniewa Sejwy. Jego bohaterami są uczniowie pierwszej polskiej szkoły w Gorzowie, którzy opowiadając o swoim powrocie do ojczyzny ukazują fragment ówczesnej historii Gorzowa.

W przypadku tego filmu koszt uczestnictwa wynosi 5 zł od osoby (projekcja filmu + spotkanie z historykiem, regionalistą).

Istotnym elementem edukacji jest spotkanie ze znanym gorzowskim regionalistą Robertem Piotrowskim – członkiem licznych stowarzyszeń regionalnych polskich, niemieckich i euroregionalnych. Odbywa się ono po filmie lub przed projekcją.

 

Kontakt:
Miejski Ośrodek Sztuki / Dział Filmu
ul. Pomorska 73, 66-400 Gorzów Wlkp.  
 
tel. 95 7 33 25 56
e-mail: film@mosart.pl
 

                                                  


wróć