MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA

Fotografie Waldemara Kućki z cykli "Opowiadania o mieście" i "Jan Korcz" można oglądać od 19.08.2021 na gorzowskim Starym Rynku.

Waldemar Kućko
Artysta fotograf, fotoreporter. Urodził się w 1932 w Kalitach koło Wilna, zmarł w 1981 w Gorzowie Wielkopolskim.
Waldemar Kućko od 1945 mieszkał i pracował w Gorzowie Wielkopolskim.
W 1953 ukończył Technikum Foto-techniczne w Łodzi ze specjalnością technik – fotograf. Od 1956 zatrudniony w gorzowskim Stilonie w laboratorium Wydziału Naukowo-Badawczego, a następnie w Ośrodku Informacji Technicznej i Ekonomicznej, gdzie dokumentował różne aspekty działalności zakładu, od produkcji, przez tzw. życie społeczno-polityczne, po kulturę, sport i rekreację. Wiele lat pracował jako fotoreporter dla Ziemi Gorzowskiej, Gazety Gorzowskiej i Gazety Lubuskiej. Kućko był jednym z założycieli, powstałego w 1961, Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego i współpomysłodawcą Gorzowskich Konfrontacji Fotograficznych. W 1972 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Artysta był wnikliwym kronikarzem gorzowskiej rzeczywistości lat 60. i 70. Fotografował lokalne wydarzenia, miasto i jego mieszkańców, rejestrując zmiany jakie zachodziły w Gorzowie w powojennym 25-leciu.
"Gorzów fascynował Waldka. Z tego miasta – wcale przecież nie urodnego, a raczej pospolitego – wydobyć potrafił tyle osobliwej poezji, ile wydobyć może jedynie artysta wrażliwy, pełen sentymentu dla skrawka ojczyzny, którego dzieje współtworzy" – napisał Bogdan J. Kunicki we wstępie do katalogu wystawy z 1984.
Jako fotoreporter podróżował po Związku Radzieckim i Jugosławii. Odwiedził m.in. Leningrad, Moskwę, Wilno, Dubrownik i Split.
Waldemar Kućko był autorem i współautorem wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych. Swoje prace wystawiał w NRD (Wschodnich Niemczech), Gorzowie, Poznaniu, Budapeszcie, Bukareszcie i Vancouver.
Prace Waldemara Kućki znajdują się w zbiorach Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie oraz Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.


Wystawa unikatowych fotografii Jerzego Szalbierza ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Sztuki.m Rynku. od 10.07.2021 do 19.08.2021, Stary Rynek, Gorzów Wielkopolski

Jerzy Szalbierz (1947-1997) - Gorzowianin, fotograf, fotoreporter. Należał do Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Artystów Fotografików. Wieloletni fotoreporter Ziemi Gorzowskiej i współpracownik Gazety Lubuskiej. Zdjęcia Jurka Szalbierza często publikowane były też w innych gazetach lokalnych i ogólnopolskich. Każde jego zdjęcie reporterskie było przemyślanym komentarzem do tekstu i perfekcyjne formalnie. Zasiadał czasem przy Stoliku numer 1 w gorzowskim Empiku, wśród społeczników, artystów i działaczy kultury. Fotografię artystyczną i reportażową prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 1976 otrzymał Grand Prix na ogólnopolskim konkursie fotografii abstrakcyjnej „Wyobraźnia i fotografia”.
Jurek robił wiele rzeczy: uczył w szkole biologii, łowił ryby, grał na gitarze, głównie jednak fotografował. W tej wielości zajęć był nieco roztargniony, mijały mu pomysły i zapały. Jedynie do fotografii miał cierpliwość. Tu był profesjonalistą – napisał Jerzy Gąsiorek w katalogu do wystawy zdjęć w Centrum Promocji Stilonu w 1998.
Jerzy Szalbierz pochowany jest na gorzowskim cmentarzu w kwaterze zasłużonych dla kultury gorzowian, a na Starym Rynku wmurowano poświęconą mu tablicę. Prace artysty znajdują się m. in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Bibliotece Narodowej w Warszawie i Gorzowskim Towarzystwie Fotograficznym. Większość negatywów jego zdjęć reporterskich zaginęła. Odbitki najczęściej sam niszczył. Nieliczne zachowane trafiły, w latach 90., do gorzowskiego BWA – obecnie Miejskiego Ośrodka Sztuki
W zbiorach MOS znajduje się ponad 250 fotografii Szalbierza, w tym cykle: Kolejarz, Kolejarze, Gorzów godz. 4.07., Rewers oraz fotografie prasowe.


MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA - plakat wystawy

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA / Jerzy Szalbierz - widok wystawy na Starym Rynku

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA / Jerzy Szalbierz - widok wystawy na Starym Rynku

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA / Jerzy Szalbierz - widok wystawy na Starym Rynku

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA / Jerzy Szalbierz - widok wystawy na Starym Rynku

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA / Jerzy Szalbierz - widok wystawy na Starym Rynku

MOS/ST/808... REMANENT / FOTOGRAFIA / Jerzy Szalbierz - widok wystawy na Starym Rynku

wróć