MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

Laureaci FRAP 2022

 

Jury w składzie: Wojciech Kuska (przewodniczący), Diana Dąbrowska, Iwona Bartnicka, po obejrzeniu 19 konkursowych tytułów stwierdziło, że poziom tegorocznej edycji był wysoki, a selekcja ciekawa - uwzględniająca różnorodność form, a także „środowisk”, z których pochodzą filmy, co znalazło również odzwierciedlenie w werdykcie.
Jury jednocześnie podkreśliło, iż idea „frapowania” uświadamia filmową nieobliczalność, która pokazuje, że intrygujące może być również to, co wyciszone, poetyckie; to, co pcha nas ku niebu, a czasem to, co ciągnie ku ziemi. W tegorocznych FRAPACH krystalizuje się również ciekawa opowieść o nas dzisiaj. Jury przyznało, że FRAPY są po prostu nam potrzebne do szczęścia!

Biorąc pod uwagę stronę formalną, pomysły scenariuszowe oraz ideę frapowania Jury postanowiło przyznać:

 

FRAPY w kategorii FORMA i nagrody finansowe po 1.400 zł ex equo:

 - „Śniło mi się”, reż. Piotr Tokarz – za spełnienie ludzkiego marzenia o pochwyceniu i przedstawieniu snów, zbudowaniu mentalnego ekranu i obrazowego ekwiwalentu naszej sennej intymności, a także za pobudzenie refleksji o tym, co nam się śni oraz za postawienie pytania o to, czy cudze sny mogą być ciekawe,

- „Gruby melon”, reż. Kinga Pudełek – za pulsujący ekranowy melanż obrazów i dźwięków, energię, która uzupełnia obraz pewnego pokolenia, ale i podkreśla uniwersalność problemów, piękną brzydotę oraz brzydotę piękna, a także…plażę w mieszkaniu.

 

FRAPY w kategorii FABUŁA/HISTORIA i nagrody finansowe po 1.400 zł ex equo:

- Diabeł, reż. Jan Bujnowski – za współczesność pokazanej historii, mimo obranego kontekstu czasowego, za czas poza czasem, za wpisanie się w kulturowe rozmowy o tym, że diabeł – w różnej postaci - towarzyszy człowiekowi od zawsze oraz za uświadomienie tego, że potrzebujemy metafizyki w naszym codziennym życiu,

- „Romans wschodni”, reż. Anna Jasińska - za romantyczną balladę, która – jak na prawdziwą baśń przystało - nie stroni od grozy, mroku i drapieżności oraz za opowieść z niezwykle aktualną przestrogą w tle, zamkniętą w krótkim formacie.

 

FRAPY w kategorii BOHATER i nagrody finansowe po 1.400 zł ex equo:

- „Martwe małżeństwo”, reż. Michał Toczek - za prosty obraz bohatera z emocjonalną głębią. Za wykreowanie czułego narratora życia, który metaforycznie powstaje z martwych i uczy nas
jak rozbijać otaczającą drętwotę, a także przypomina o potrzebie bliskości,

- „Człowiek-orzeł” reż. Kamil Krukowski – za stworzenie bohatera, który wzlatuje nad poziomy zwykłości i przeciętności, i którego chętnie wypatrywalibyśmy na horyzoncie codziennego życia, a także zabrali się z nim w przestworza „społecznego lotu”.

 

Widzowie Festiwalu FRAPĄ Publiczności uhonorowali "Ten obrazek jest bardzo ładny" w reżyserii Jakuba Ciosińskiego.

 


Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!!! Dziękujemy Wszystkim Autorom za tytuły, które intrygowały, stawiały pytania, FRAPowały! Twórcom, Gościom, Jurorom, Widzom, Partnerom i Osobom wspierającym nasz Festiwal przesyłamy podziękowania. Widzimy się za rok!

 


 

FRAPowicze, poniżej link do programu i Katalogu Festiwalu Filmów Frapujących, który odbędzie się w weekend 21-23 października 2022. Do zobaczenia!

 

11. FRAPY Program - POBIERZ

11. FRAPY Katalog: POBIERZ

 


 

Drodzy Twórcy, serdecznie dziękujemy Wam za przesłane filmy! Trafiło do nas w tym roku 139 tytułów, co niezwykle nas cieszy. Poniżej krótkie metraże, które powalczą o FRAPY 2022:

 

Cześć tato, reż. Karolina Baranowska, 2020, dokument, 3’00    
Człowiek orzeł, 2020, reż. Kamil Krukowski, mockument, 18’59
Diabeł, reż. Jan Bujnowski, 2022, fabuła, 19’08        
Gruby melon, reż. Kinga Pudełek, 2022, fabuła, 17’37    
Jeziorko, reż. Martyna Majewska, 2021, fabuła, 29’56    
Martwe małżeństwo, reż. Michał Toczek, 2022, fabuła, 18’37    
Moja pasja, reż. Maciej Sławuski, 2021, dokument, 12’58    
Niedziela handlowa, reż. Ambroży Dańko, 2021, animacja, 5’30
Niewolnik, reż. Grzegorz Piekarski, 2021, fabuła, 29’31    
Piekło to inni, reż. Piotr Różycki, animacja, 5’00    
Pure, reż. Olga Przytuła, 2021, animacja, 4’21        
Romans wschodni, reż. Anna Jasińska, 2021, animacja, 8’57    
Rozwiązanie, reż. Katarzyna Sikorska, 2021, fabuła, 24’50     
Skowyt, reż. Bartosz Brzeziński, 2021, fabuła, 30’00     
Stan zadowalający, 2021 reż. Maciej Białoruski, fabuła, 25’51
Śniło mi się, reż. Piotr Tokarz, 2021, animacja, 7’34    
Ten obrazek jest bardzo ładny, reż. Jakub Ciosiński, 2021, dokument, 29’50
Za późno, reż. Kinga Syrek, 2021, animacja, 15’34    
Żabka, reż. Emma Lindahl, 2022, fabuła, 16’47

 

Wszystkie filmy wezmą również udział w głosowaniu na FRAPĘ Publiczności.
 
                                                                                                       Organizator
                                                                                                       7.10.2022 r.

 


 

Tegoroczne filmy oceni Jury (Rada Festiwalu) w składzie:

 


fot. M. Sawoch

Wojciech Kuska - dziennikarz od 1992 roku (od 1998 r. - TVP SA). Wydawca programów informacyjnych, autor programów z cyklu „Ekstraklasa kulturalna”, inicjator akcji społecznych („Uprzątnijmy zapomniane cmentarze”, „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej”). Zrealizował trzy filmy dokumentalne, składające się na swoisty tryptyk o najnowszej, powojennej historii Gorzowa Wlkp. Jego audycje były wielokrotnie nagradzane. Latem 2017 roku został uznany Dziennikarzem Roku w kategorii Kultura podczas konkursu Dziennikarz Roku 2016, organizowanego przez Zielonogórski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. 31 sierpnia 2017 roku odebrał nagrodę gorzowskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność za filmy „Miasto w stanie” oraz „Niezależni”. Wykładowca Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Od 2022 roku Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku.

 

Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, krytyczka filmowa, animatorka kultury, dyrektor artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski, specjalistka od włoskiego kina i...Kibicka SSC Napoli! Laureatka Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Zdobywczyni II miejsca w Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych oraz Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) “Kino włoskie po 1980 roku”.
Prowadzi FB: Filmoznawczyni - Diana Dąbrowska

 

Iwona Bartnicka - filmoznawca i teoretyk mediów, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenariopisarstwa i produkcji filmowo-telewizyjnej WSRTiF. Kierownik Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezeska DKF Megaron (Laureata Nagrody PISF za rok 2015), wiceprzewodnicząca Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, ekspertka w projekcje ZEF - Zespół Edukatorów Filmowych, którego koordynatorem jest Kino studyjne AMOK (w ramach Innovate to Collaborate wspieranego przez Europa Cinemas). W roku 2017 otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury. Prowadzi zajęcia z teorii i historii filmu oraz warsztaty medialne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół. Współpracuje z wieloma instytucjami i placówkami, m.in. Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Biblioteką Pedagogiczną w Gorzowie Wielkopolskim oraz Akademią im. Jakuba z Paradyża. Uważa, że o każdym filmie można, a wręcz należy rozmawiać - najlepiej w doborowym towarzystwie...w DKFie. W sali kinowej siada z tyłu, gdyż lubi obserwować reakcje innych widzów.

 


 

Nabór filmów krótkometrażowych na FRAPY 2022!

Po raz 11. chcemy byście nas i naszych Widzów filmowo zaskoczyli! Czekamy na krótkie metraże, które okażą się FRAPujące i przykują oglądających do ekranu. Stawiamy na ciekawych bohaterów, intrygujące formy i niebanalne historie. Jeśli w swoich filmach wyszliście poza schematy, nie zwlekajcie, wyślijcie je do nas. Poruszcie naszych Widzów i Jury oraz dajcie sobie szansę na zgarnięcie nagrody.

Na zgłoszenia do tegorocznej edycji FRAP czekamy do 12 września 2022 r.


Regulamin: POBIERZ
Karta zgłoszenia: POBIERZ

 

Łączna pula nagród: do 10.000 PLN

Organizator i sponsor nagród:
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

 


Plakat Festiwalu Filmów Frapujących 2022

wróć