MENU

Wystawy

DĘBNO, GORZÓW, PYZDRY - WYSTAWA POPLENEROWA

Wystawa poplenerowa „Dębno, Gorzów, Pyzdry” jest wynikiem spotkań 31 artystów z całej Polski a także artystów z za granicy. Na wystawie zostało zaprezentowanych około 80 prac, głównie malarskich, których tematem były przede wszystkim pejzaże. Wystawie towarzyszyła ekspozycja grafik Katarzyny Winczek, artystki z Częstochowy. Komisarzem trzech plenerów była Anna Szymanek, której prace również można było zobaczyć w Galerii BWA.

Katarzyna Winczek jest absolwentką Instytutu Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Swoje umiejętności doskonaliła także na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta częstochowskiej WSP.
Prace Katarzyny Winczek były nagradzane na międzynarodowych wystawach we Francji, Kanadzie i Rumunii, znalazły się także w zbiorach w kilku prestiżowych muzeach. W Polsce swoje grafiki prezentowała w Katowicach, Kielcach, Sandomierzu. Od 1995 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków a także do Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. W 1996 roku była stypendystką Prezydenta Częstochowy.
We foyer Galerii BWA prezentowane były prace artystki z lat 2002-2007. Wśród nich znajlazły się grafiki inspirowane pejzażem, odkrywające świat przedmiotów i miejsc zapomnianych, wydobytych za pomocą kreski precyzyjnej i subtelnej. Delikatność i finezja cechują także grafiki pochodzące z cyklu "Podróże,"  gdzie przedstawione miejsca wpisane są dodatkowo w linie układające się w historyczne mapy topograficzne.
Jak sama artystka wyznaje w katalogu do jednej z wystaw, pejzaż jest dla niej metaforą życia ludzkiego a ścieżki, szlaki, miejsca, te znane i te niedostępne, układają się w mozaikę alternatywnych dróg, którymi możemy lub jesteśmy zmuszeni podążać.
Prace Katarzyny Winczek to wędrówka przez obszary niemalże magiczne, w których precyzyjnie oddany detal przedmiotów ukazuje ich nowy wymiar. Chociaż jest to opowieść o przemijaniu, o świecie, który właściwie odchodzi, to nie można ulec wrażeniu, że w grafikach artystki świat ten został zatrzymany i ocalony.
 

wróć