MENU

Wystawy

POPLENEROWA WYSTAWA TKANINY ARTYSTYCZNEJ

Galeria BWA
 
LUBNIEWICE 2001-2003
 
WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK
 
Oprócz prac artystów, którzy brali udział w plenerze tkackim, znalazły się również dwie wystawy autorskie: Kazimiery-Frymark Błaszczyk "Zatrzymana przestrzeń" i jej córki Adriany Zych "W cieniu złota i czerwieni". 

      W dużej sali wyeksponowane są prace artystów z całego kraju, którzy brali udział w plenerach tkackich w Lubniewicach w 2001 i 2003r. Niektóre dzieła zaskakują bardzo swoją formą, zdecydowanie bardziej przestrzenną niż tradycyjna tkanina, przybierając postać rzeźb ( Romana Szymańska- Plęskowska „Kasandra”, ostrosłupy Stefana Popławskiego), a także pomysłowością użytych materiałów ( Barbara Levittoux-Świderska naszywa na atłas liście, nakleja na szyfon taśmę magnetofonową). Dla artystów tkaniną okazuje się też skóra, wytłoczki od jajek, papier.  Komisarzem pleneru tkackiego w Lubniewicach jest pani Romana Szymańska- Plęskowska, krakowska artystka, absolwentka ASP, komisarz Plenerów Tkackich działań Twórczych „Art.- Stilon” w Lubniewicach. Plener narodził się w 1978r., obecnie odbywa się co dwa lata; Gorzowskie Wiadomości Samorządowe nr 10 (62) Październik 2003 r.
 
Kazimiera Frymark-Błaszczyk w latach 1950-1951 studiowała konserwację na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Włókienniczym, otrzymała dyplom w 1955r. Od 1967r. organizuje od podstaw nową specjalizację- Katedrę Dziewiarstwa, którą kieruje przez 25 lat. Obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, prowadzi projektowanie dzianiny na studiach licencjackich. Zajmuje się tkaniną i dzianiną artystyczną, miniaturą, papierem ręcznie czerpanym, instalacją i wzornictwem przemysłowym. Jej prace brały udział w 40-stu wystawach indywidualnych oraz 310 zbiorowych w 29 krajach. Za pracę artystyczną, pedagogiczną i projektancką otrzymała liczne wyróżnienia, nagrody i odznaczenia. W „Zatrzymanej przestrzeni” z surowych sznurków i rzadko tkanych płócien odnajdujemy „Ślad wiatru”, „Kominy”, „Chochoły”, „Jeżowce”. W foyer artystka pokazuje miniatury tkackie- wzory misterne, pomysłowe, urzekające rozmaitością splotów. 
 
Adriana Zych (Błaszczyk) urodziła się w Łodzi w 1967r., absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom obroniła w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. A. Mańczak w 1990r., dwa lata później ukończyła staż podyplomowy w Duńskiej Szkole Projektowania w Kopenhadze. Aktualnie jest adiunktem w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Twórczość swoją rozwija w dziedzinach tkaniny unikatowej, malarstwa i papieru ręcznie wytwarzanego. Prace artystki znajdują się w zbiorach muzealnych, instytucjach publicznych oraz kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. „W cieniu złota i czerwieni”: prostota formy, geometria, bogactwo barwy oraz ornamentyka. Widzialny w nich świat wiary i mistyki, emanujące ciepło i dostojeństwo, stały się tematem prac plastycznych. Stworzone tkaniny odzwierciedlają ideę symbolicznej szaty, przypominają o nieustannej przemianie człowieka i jego potrzebie duchowej odnowy. 

wróć