MENU

Wystawy

JANUSZ ROSIKOŃ - FOTOGRAFIA

Galeria BWA
 
WRZESIEŃ
 
„Madonny Europy”                
   
Na kilkudziesięciu fotografiach znalazły się wizerunki najbardziej znanych i cudów słynących obrazów i figurek Matki Boskiej. Wystawa doszła do skutku dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. 
- Przebywałem wówczas w La Salette na południu Francji. Zadziwiło mnie, że do sanktuarium, do którego tak trudno dojechać, przy którym nie ma żadnych turystycznych atrakcji: hotelu, basenu, codziennie przyjeżdża tłum ludzi. Przyjeżdżają, aby się modlić. I wtedy zapragnąłem poznać sanktuaria w całej Europie. Zjeździłem wszystkie kraje, oprócz protestanckiej Skandynawii, na kliszy utrwaliłem wizerunki Matki Boskiej, pielgrzymów, miejsca kultu. Polakom zawsze się wydawało, że kult maryjny jest najsilniejszy u nas. Tymczasem okazuje się, że kult odradza się na całym kontynencie. Serce Europy bije blisko Matki Bożej, to napawa wielkim optymizmem…
Jestem emocjonalnie związany ze wszystkimi pracami – mówi J. Rosikoń. – Powstawały przez kilka lat. Ale szczególnie bliski jest mi wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, a także Matki Boskiej Fatimskiej. Robiąc te drugie zdjęcie, przez półtora godziny stałem przed bazyliką i czekałem, aż słońce rozjaśni różaniec, który Matka trzyma w dłoniach…; Hanna Ciepiela, Gazeta Lubuska 03.09.1998
 
Wystawa „Madonny Europy” to nie tylko maryjne portrety. – Tu są świetne zdjęcia reporterskie. To doskonałe miejsce dla katechetów do przeprowadzenia lekcji religii, ale także okazja do poznania ludzi i atmosfery panującej w sanktuariach maryjnych całej Europy – mówi Jerzy Gąsiorek, dyrektor BWA. 
Fotografik Janusz Rosikoń pokazał Matkę Boską Unii Europejskiej i ukazał kult maryjny od brzegów Atlantyku po Ural. Organizator wystawy Fundacja „Ave Maria” chce poprzez tę wystawę propagować ideę Unii Europejskiej, jak „Europy Ojczyzn”- czyli wspólnoty ludzi, połączonych m.in. kultem Madonny. Wystawę otwiera zdjęcie Jana Pawła II podczas koronacji kieleckiego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Dla Polaków będzie być może zaskoczeniem, że także w innych krajach wierni czczą Maryję równie mocno. 
Uwagę zwraca zwłaszcza jedno symboliczne zdjęcie, na którym w łopoczącą na wietrze niebieską flagę Unii Europejskiej, między gwiazdy wpisany jest portret Matki Boskiej Fatimskiej. Wystawa „Madonny Europy” to nie tylko wizerunki Matki Boskiej. Janusz Rosikoń fotografował również miejsca kultu i wiernych leżących krzyżem albo wspinających się na kolanach po schodach sanktuarium; Artur Brykner, Gazeta „Co jest grane” Gorzów, 03-09.09.1998 r.

 

wróć