MENU

Wystawy

ZBIGNIEW RYCHLICKI - ILUSTRACJA

CZERWIEC 
 
Mała Galeria BWA – GTF
 
Zbigniew Rychlicki Urodził się w 1922 roku w Orzechówce. Studia w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie ukończył w 1946 roku. W dziesięć lat później, w 1956 r., uzyskał dyplom Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1947-1948 pracował w Studiu Filmów Rysunkowych w Łodzi. W roku 1949 przeniósł się do Warszawy podejmując pracę w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”, gdzie do 1951 roku był kierownikiem artystycznym wydawanego dla młodzieży tygodnika „Przyjaciel”, a później naczelnym grafikiem redakcji artystyczno-graficznej. W roku 1972, pełniąc nadal obowiązki naczelnego grafika został zastępcą dyrektora do spraw artystyczno-graficznych. Uprawiał grafikę, ilustrację i plakat. Współpracując stale z czasopismami dla dzieci i młodzieży zilustrował ponad 150 książek. Jego Miś Uszatek i inni bohaterowie znani są nie tylko dzieciom polskim, ale także czeskim, słowackim, niemieckim, serbochorwackim, węgierskim, holenderskim, francuskim, rosyjskim i japońskim. Kawaler Orderu Uśmiechu, laureat szeregu nagród i wyróżnień. Prace swoje prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.  

Obejrzałam wystawę ilustracji do bajek i pism dziecięcych Zbigniewa Rychlickiego. Projekty urocze, a przede wszystkim wzruszające: Miś Uszatek, postaci ze „Świerszczyka”, liczni bohaterowie wierszyków i bajek. Świat barwny i bezpieczny, pachnący bułką z masłem, mlekiem i miodem; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska 01.07.1993 r.
 
Któreż polskie dziecko nie zna jego pięknych obrazków zamieszczonych w „Misiu”, „Świerszczyku”, „Płomyczku”? Kto nie zna sympatycznego Misia Uszatka, któremu nadał plastyczną postać właśnie ten twórca? Jego sugestywne ilustracje do znanych baśni i wierszyków Hanny Januszewskiej, Czesława Janczarskiego, Ludwika Jerzego Kerna i innych znanych polskich i obcych pisarzy – przenoszą widza w zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni, emanują ciepłem i sympatią do świata, uczą estetyki, wyrabiają smak artystyczny; Gazeta Lubuska-Magazyn Nr 132/ 09.06.1993 r.
 

wróć