MENU

Wystawy

XIX KONFRONTACJE FOTOGRAFICZNE

MAJ 
 
Galeria BWA
 
Wystawy towarzyszące:
 
- Ogólnopolska Wystawa Fotografii „Konfrontacje ’89”
- Prezentacja Wielkopolskiego Okręgu ZPAF
- Fotografia Litewska, Węgierska, Czechosłowacka
- Fotografia z NRD
- Jerzy Lewczyński: „fotografie, zestawy, zbiory”
 
Jerzy Lewczyński mieszka w Gliwicach. Od 1956 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Bierze udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Należy do twórców polskiej odmiany tzw. fotografii subiektywnej. Tworzy w oparciu o fotografie przedmiotów i sytuacji, które później często stanowią podstawę fabularnych zestawów. Wykorzystuje stare fotografie i dokumenty do opowieści o sprawach życia i śmierci. Uprawia też rodzaj fotografii poetyckiej. Proponuje nowe kierunki zainteresowań jak „fotografię naiwną”, „archeologię fotografii” czy „fotografię negatywu”. Jego „znalezione negatywy i fotografie” podniosły do rangi sztuki olbrzymi obszar nieznanej i niezniszczonej fotografii. Fotografie jego posiadają wiele humanizmu często o podłożu społeczno-socjologicznym. 
 
Miasto żyje fotografią: niemal we wszystkich salach wystawowych eksponowane są wystawy fotografii artystycznej, rodzimej oraz z krajów zaprzyjaźnionych. 
Stałą pozycją tego dorocznego forum fotografików jest ogólnopolska Konkursowa Wystawa Fotograficzna. Nadesłano na nią 115 zestawów prac – 522 zdjęcia 77 autorów. Spośród nich jury pod kierunkiem członka ZPAF Marii Wołyńskiej zakwalifikowało na wystawę 46 zestawów 45 autorów. Pierwszą nagrodę przyznano Piotrowi Stasikowi 
z Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego za zestaw „Obrazy Łączone”. Drugą nagrodę otrzymał Janusz W. Nowacki junior z poznańskiego Pałacu Kultury za zestaw „Jamaha 88”, a trzecią nagrodę wręczono Bogdanowi Tarasiukowi z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego za zestaw „Widok z łódki.”
Wśród wyróżnionych była dwójka gorzowian: Lech Dominik, który przedstawił zestaw „Rytm” i Sławomir Sajkowski – za zestaw „Znaki czasu”. Wyróżniono także zestaw „Fotografia ekologiczna” Akademickiej Grupy Twórczej „Agat” z Politechniki w Rzeszowie i zestaw „Moje przedmioty” Elżbiety Dworak z Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego; 

We wszystkich czołowych gorzowskich salach wystawowych eksponowane są wystawy fotograficzne: ogólnopolska „Konfrontacje ’89” – plon konkursu dla towarzystw fotograficznych, prezentacje autorskie artystów okręgu wielkopolskiego, autorska Jerzego Lewczyńskiego. Nazwisko tego działacza ZPAF od początku gorzowskiej imprezy związane jest z jej współorganizacją. 
Od kilku lat w gorzowskim forum fotografików biorą udział bratnie towarzystwa z krajów socjalistycznych. W tym roku udział zagranicznych autorów jest bardzo widoczny: wystawiają Litwini, Węgrzy, fotograficy z Czechosłowacji i NRD, a „koresponduje” z nimi wystawa prezesa GTK Mariana Łazarskiego, który utrwalił architekturę Wilna i Kowna 
w czasie przyjacielskiej wizyty u fotografików litewskich.
Ekspozycja jest bogata. Widz poznaje fotografię artystyczną w całej różnorodności form – od tradycyjnych, ekspresyjnych poprzez perfekcyjny realizm, do eksperymentów formalnych i technicznych; Gazeta Lubuska-Magazyn Nr 118/ 20-21.05.1989r.
 


wróć