MENU

  • ZMARTWYCHWSTANIEC - plakat wystawy

Wystawy

HASIOR. 5 ODCINKÓW O SZTUCE

link do odcinka 1 - HASIOR. % ODCINKÓW O SZTUCE

ODCINEK 1. - PO DRODZE

Odcinek 1 to podróż z Władysławem Hasiorem i opowieść o tym, co widział zza okna swojego samochodu i z siodła swojego motocykla, ale przede wszystkim opowieść o tym, jak patrzy artysta. A pytanie o spojrzenie jest jednym z podstawowych pytań współczesnej historii sztuki.

ODCINEK 2. WARTO ROBIĆ DOBRZE
Odcinek 2 to ciąg dalszy widoków zza okna. Władysław Hasior jest naszym przewodnikiem po przestrzeni ogólnodostępnej i proponuje nam krytyczną opowieść o plastyce, jako medium zmieniającego się społeczeństwa. Sztuka plebejska i Poezja przydrożna to dwa najważniejsze z jego Notatników fotograficznych.

Link do 3 odcinka HASIOR. 5 ODCINKÓW O SZTUCE

ODCINEK 3. JAK PAMIĘTAMY
Odcinek 3 to opowieść o pamięci i o propagandzie tej pamięci. Hasior z jednej strony prowadzi nas przez wytwórczośc artystyczną swojego czasu, z drugiej proponuje nam swoje przepisy na przeżywanie historii.

Link do 3 odcinka HASIOR. 5 ODCINKÓW O SZTUCE

ODCINEK 4. OGIEŃ I WIATR
W odcinku 4 prezentujemy m.in. talent pirotechniczny Władysława Hasiora i przyglądamy się, jak artysta pracował nad swoimi plenerowymi realizacjami, w jaki sposób artysta używał ognia czy wiatru by budować nastrój.

Hasior. 5 odcinków o sztuce - odcinek 5

ODCINEK 5. ASAMBLAŻE
Odcinek 5 to opowieść o metodzie Władysława Hasiora. Na przykładzie kolekcji MOS w Gorzowie Wlkp., przyglądamy się bliżej temu, jak z kilku gałganków i słów powstaje metafora. Podglądamy też, co w epoce montaży-asamblaży działo się w USA i we Francji.


Hasior. 5 odcinków o sztuce to postawienie pytania o to, co w praktyce artysty jest żywe w naszej współczesności. Na pewno zmysł obserwacji, być może niektóre z tematów i metod.

Ewa Tatar, kuratorka wystaw poświęconych twórczości Władysława Hasiora, "Po niebie został tylko księżyc" w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem (2015) i "Władysław Hasior. Wyobraźnia poetycka" w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim (2019).


wróć