Stowarzyszenie Strefa Sztuki
Miejski Ośrodek Sztuki
Parafia Ewangelicko - Augsburska
Artyści:
Dorota Sroka
Katarzyna Malinowska
Marek Elsner
Tomasz Wlaźlak
w budynku Parafii Ewangelicko - Augsburskiej ul. Obotrycka 6
wystawa czynna do 30 września w godz. 16.00 do 19.00 lub po wcześniejszym umówieniu pod nr tel. 95 733 25 66
Rok temu w trakcie poszukiwań pracowni trafiliśmy do schronu w piwnicy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w kamienicy przy ul. Obotryckiej 6. Pancerne drzwi, kilka niskich pomieszczeń, ceglane, bielone ściany, brak okien. Od razu stwierdziliśmy, że jest to ciekawa przestrzeń do prezentacji sztuki. To intrygujące miejsce nasunęło nam wiele pytań i refleksji. Perspektywa zagrożenia, zatrzaśnięcia się pancernych drzwi i schronienia bardzo nas przejęła. Jak byśmy się zachowali w momencie totalnego zagrożenia? Czy jakakolwiek infrastruktura schronów może zapewnić ochronę wszystkim w razie niebezpieczeństwa? Kto miałby decydować o tym, kogo umieścić w schronie, a kogo nie? Czy w pewnych sytuacjach schron nie staje się więzieniem, z którego nie można uciec? Jakie emocje ujawniają się w chwili zagrożenia? Jak objawia się w takich sytuacjach strach, lęk, poczucie bezsilności? Czy nad ludzkimi zachowaniami górę bierze zwierzęcy instynkt przetrwania?
Kilka miesięcy zajęło nam poszukiwanie artystów, którzy chcieliby wykonać prace specjalnie na tę wystawę i które wpisałyby się w ideę i nasze refleksje dotyczące schronu. Zaproszeni artyści podjęli dialog z przestrzenią i jej kontekstami.
Budynek przy dzisiejszej ul. Obotryckiej 6 wzniesiono w 1888 r. jako probostwo parafii Mariackiej. Budynek pełnił funkcję plebanii luterańskiej fary do 1945 r. Po wojnie budynkiem zainteresowała się nowo powstała Parafia Rzymsko-Katolicka. Jednak obiekt ten uznano za zbyt mały i zbyt odległy od kościoła. Budynek dawnej luterańskiej plebanii został przejęty przez państwo polskie i jako miejski obiekt pomocniczy, przyjmujący pod swój dach liczne municypalne instytucje, dotrwał do porozumienia między miastem a gorzowską Parafią Ewangelicko-Augsburską, na którego mocy stał się ponownie własnością kościelną.[1]
Szukając danych o dziejach budynku po 1945 r. zasięgnęliśmy informacji w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, gdzie powiedziano nam, że budynek ten nigdy nie pełnił funkcji schronu tylko... magazynu obrony cywilnej. Znajdowały się tam mundury oraz urządzenia do pomiaru stężenia gazu w powietrzu. Chociaż schronu nie ma i nie było, to idea wystawy pozostała.
Dorota Sroka w pracach malarskich z cyklu „Fear” ukazuje samotność, lęk człowieka w kontekście dzikiej, przytłaczającej go przyrody. Pociągająca tajemnica świata natury przeplata się z lękiem i poczuciem zagrożenia. Perspektywa, którą otwierają przed nami obrazy Doroty Sroki nie daje nam żadnego miejsca schronienia. Zostawia nas z ogromem nieogarnionej i nieobliczalnej natury.
Prace Katarzyny Malinowskiej to projekty zrealizowane w Pracowni Rysunku oraz w Pracowni Malarstwa na przestrzeni trzech ostatnich lat. Są to prace inspirowane architekturą schronów bojowych, zjawiskiem wojny, kruchości, nędzy i obrzydzenia, a także fizjologią ludzkiego organizmu. Artystka o swoich pracach: po długiej serii rysunków, okazało się, że wszystko, co związane z "namacalnością" muszę realizować w przestrzeni, przy pomocy materiałów, które mają już jakąś "przeszłość", które niewiadomo skąd się wzięły, o których nie wiemy, kto ich dotykał i co na nich zostawił. W pracach jest między innymi ręcznik, którym wycierałam się przez trzy miesiące bez jego prania... jest autentycznym zapisem mnie na przestrzeni wspomnianego czasu. Obrazy z tkaniną są dowodem na "diabelskość" bunkrowych inspiracji, "Antychryst" to inspiracja świetnym i głośnym filmem "Biała wstążka", jako niepokojące, bo czające się zło, o którym nigdy nie wiemy - skąd może się wziąć. W pracach jest też fascynacja robactwem, jak na przykład w butach stojących na zarośniętej tkaninie, czy samym prześcieradle, dawno nie prane, również poddało się zarośnięciu, ubrudzeniu, tarmoszeniu...
Instalacja Marka Elsnera pt. „Wózki i chmury” skonstruowana jest z suszarek do ubrań oraz z części garderoby. Przekształcone suszarki tworzą wózki dziecięce - symbole beztroski, nieświadomości i niewinności. Zestawione są, na zasadzie kontrastu, z ciemną masą ubrań dla ludzi dorosłych - metaforą dojrzałości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje - osobiste, ale również te polityczne, społeczne wpływające na rozwój i życie innych. Elegancka część garderoby: garnitury, żakiety, to wyraz ubioru urzędników, prawników, polityków - grupy decyzyjnej. „Pełnowymiarowe” ubrania są symbolem nadchodzących ciemnych chmur dojrzewania nad jasne i beztroskie dzieciństwo. Mogą wyrażać nieuniknioną przyszłość jaką jest utrata niewinności („wyjście z piaskownicy”), zyskanie świadomości jak i strach przed konfrontacją z problemami jakie niesie ze sobą „dorosłe życie”. W kontekście przestrzeni bunkra – to obraz zbliżającego się zagrożenia - wojny - efektów decyzji politycznych. W drugiej instalacji pt. „Twardy sen” Marek Elsner użył miękkich poduszek i cegieł. Takie zestawienie jest wręcz dosłownym zobrazowaniem niebezpieczeństwa jakie czyha na bezbronnego, pogrążonego we śnie człowieka. Cegły - gruz w tej kompozycji to symbol siły, niebezpieczeństwa.
Realizacja Tomasza Wlaźlaka inspirowana jest bajką Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowaną „Dziad i baba”, która w zabawny sposób porusza problem lęku człowieka przed śmiercią. Praca składa się z obiektu zrealizowanego specjalnie do przestrzeni galerii (schronu), oraz filmu animowanego, na którego treści będzie miał wpływ każdy z odwiedzających tę wystawę. Stylistyka filmu ma przypominać pogodne bajki dla dzieci, dzięki którym łatwiej jest wypowiedzieć się na tak poważny temat jakim jest stanięcie w obliczu tajemnicy, przed którą nie ma schronienia. Artysta na wernisaż pozwolił sobie zaprosić śmierć... Obiecała się zjawić.
Agnieszka Kowalska
Dobromira Puczyłowska
Przemysław Szydłowski
[1] Robert Piotrowski, Luterańska plebania kościoła Mariackiego w: Robert Piotrowski, Paweł A. Leszczyński, Luteranie w Gorzowie (1537-2007), Gorzów Wlkp. 2007 r.
Dorota Sroka
W latach 2002-2007 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i na Universite Rennes 2 we Francji.
Dyplom w 2007 roku, w zakresie malarstwa w pracowni profesora Wojciecha Łazarczyka.
Nagroda magazynu Format podczas 17. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych
PROMOCJE 2006/07 w Legnicy.
Wybrane wystawy indywidualne:
2010 - Salted Candy 2010, Poznańska Galeria Nowa, Poznań
2007 - Bijou, Galeria ENTER, Poznań
Wybrane wystawy zbiorowe:
2010-2011 - Remake, wystawa artystów Salted candy 2009/2010, Poznańska Galeria Nowa,
Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie,
„Obraz w przestrzeni publicznej”, Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL CK Zamek, Poznań (wystawa pokonkursowa)
"Wystawa psów wielorasowych – PSIM SWĘDEM" w ramach festiwalu MISIETUPODOBA
2009 - ERRATA, Poznań, Och Peggy!, SPOT, Poznań, Sandart, Kołobrzeg
2008 - PROMOCJE, Legnica
2007 - Wystawa finałowa XXVII Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz, CK Zamek, Poznań, 17. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE, Legnica
Katarzyna Malinowska
ur. w 1986 r. w Drezdenku
Absolwentka Liceum Plastycznego w Gorzowie Wlkp. 2002 – 2006 - stypendystka Prezesa Rady Ministrów.
2006 – 2011 - studia na ASP w Krakowie (wydział grafiki, w 2011 dyplom w Pracowni Rysunku dr hab. Joanny Kaiser – Plaskowskiej pt.: „Zło utajone”)
2009 - udział w Międzynarodowym Biennale Litograficznym (Munchner Kunstlerhaus),
udział w wystawie zbiorowej Międzynarodowego Biennale Graficznego Prima Septembris (Wrocław)
2009/ 2010 - wyróżnienie z ramienia Rady Wydziału za obraz wykonany w Pracowni Malarstwa prof. ASP Dariusza Vasiny.
2010 - autorka wystawy „Essenzen” w Galerie des Polnischen Kulturzentrums Munchen w ramach dziesięciolecia istnienia Polskiego Instytutu.
2010 - udział w wystawie zbiorowej „Grafika i Muzyka” (Galeria Szkoły Sztuk Pięknych w Zakopanem w ramach ogólnopolskiego pleneru organizowanego przez krakowską ASP, Galeria PWST w Krakowie).
2011 - udział w wystawie studentów i absolwentów krakowskiej ASP (galeria Onamato w Krakowie), staż w TVN S.A. w Krakowie w Pracowni Grafiki Komputerowej.
Marek Elsner
Urodzony w 1982 r. w Gorzowie Wlkp. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp.
W 2008 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby ze specjalizacją Ceramika Artystyczna. Działa głównie w obrębie rzeźby i artystycznych form ceramicznych. Interesuje się również rysunkiem, malarstwem i fotografią. Tworzy formy organiczne, zoomorficzne jak i mocno związane z człowiekiem. Sympatyk teatru i tańca. Lubi groteskę.
Ważniejsze konkursy, wydarzenia:
2011 - Laureat "Stypendium Twórczego Prezydenta Województwa Pomorskiego"
2006 i 2008 - Dwukrotny Laureat "Stypendium Artystycznego i Twórczego Prezydenta Miasta Gorzowa "
2007- Światowy Konkurs Designboom „Ceramic for breakfast”
2009 - Grand Prix w dziedzinie ceramiki (plener w Radowie /Polska)
Ważniejsze plenery:
2011- Plener rzeźby w piasku HanseStadtFest „ Bunter Hering”, Frankfurt /Niemcy/
2010 - IV Gdański Festiwal Rzeźby w Piasku "Solidarność narodów" . Gdańsk (plaża na Przy morzu)
2010 - II Festiwal Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”- instalacja rzeźbiarska "Powiew Wolmości" w centrum miasta Gdańsk
2007 - Sympozjum „Mini Ceramika 2007” Lwów /Ukraina/
06.2006 - Plener Technologii Ceramiki w Derucie /Włochy/
Ważniejsze wystawy:
2011 -"Existence" Dialog 8 - wystawa polsko-francuska (Marek Elsner - Laurent Odelain). Gdańska Galeria Miejska Wiosna Młodych 2010" -zbiorowa wystawa ceramiki,
2010 Galeria Refektarz w Kartuzach
2009 - "Pasażerowie" indywidualna wystawa rzeźby Galeria Klubu Żak, Gdańsk
2008 - Indywidualna wystawa rzeźby, ceramiki i rysunku Galeria Azyl-Art Gorzów Wlkp.
2006 - Indywidualna wystawa ceramiki „960 stopni Celsjusza” UTW Gorzów
2006 - Wystawa studentów i absolwentów ASP Gdańsk w Lünd /Szwecja/
- Od 2006 r. uczestniczy w „Salonie Jesiennym” –przegląd twórczości artystów województwa lubuskiego (BWA w Gorzowie Wlkp. i Zielnej Górze.)
Tomasz Wlaźlak
ur.24.04.1982 roku w Gorzowie Wlkp.
Wykształcenie:
2010 - Studia doktoranckie, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
2005 - 2009 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Wydział Sztuk Pięknych - Edu Art, plastyka intermedialna
2004 Akademia Technik Komputerowych w Poznaniu - grafika 3D
2002 - 2006 Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Artystyczny - grafika
1997 - 2002 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp. - plastyk wystawiennik
Działalność artystyczna:
2002 - wystawa w Stolarni Teatru Kreatury, Gorzów Wlkp.
2005 - Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”, Legnica
2006 - Ogólnopolska wystawa „Zdąrzyć przed zachodem słońca”, Galeria Wozownia, Toruń
2007 - „Love jak M”, Galeria Kuluary, Warszawa
2007 - „Przystanek – Miejsca”, Galeria 9,39, Toruń
2008 - wystawa indywidualna, Galeria Azyl-Art, Gorzów Wlkp.
2008/2009 - „Made for China”, Toruń / Poznań
2008 - „Palto” pokaz multimedialny, CSW Toruń
2009 - Ogólnopolska wystawa rysunku studenckiego, Galeria Wozownia, Toruń
2010 - „Dyplom 2009”, Galeria Wozownia, Toruń
2010 - „Start Point” prize for emerging artists, Kutna Hora, Czechy
2010 - "Romantyczne szlaki Chopina", Pałac Działyńskich, Poznań
2010 - „Barwy Roztocza”, TDK, Tomaszów Lubelski
2011 - wystawa zbiorowa - Marian Stępak, Krzysztof Warmbier, Tomasz Wlaźlak,TDK, Tomaszów Lubelski
2011 - "Jo-panese art in TEJ-land", Galeria Rzeźnia, Poznań
2011 - "Poczekalnia sztuki", Dworzec PKP, Gorzów Wielkopolski
2011 - "Ich", spasożytowana Galeria nad Wisłą, Toruń
2011 - "Animalis" Triennale Malarstwa, Galeria MM, Chorzów
2011 - Ogólnopolskie Spotkania Artystów, Inowrocław
2011 - Festiwal Młode(j) Sztuki, Bełchatów
2011 - Festiwal Narracje, Gdańsk
2011 - Schron, Gorzów Wielkopolski
2007 - Stypendium Twórcze Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego,
2011 - nie dostałem Stypendium Twórczego Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego
Organizatorzy:
Współpraca:
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Gorzowie Wlkp.
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gorzowa Wlkp.
Stowarzyszenie Strefa Sztuki
ul. Pomorska 73
tel. 95 7 33 25 67
66-400 Gorzów Wlkp.
http://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Strefa-Sztuki/111591765521170