MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

Poznajcie Laureatów 12. edycji FRAP.

 

Jury w składzie: Wojciech Kuska – przewodniczący, Diana Dąbrowska, Iwona Bartnicka, po obejrzeniu 16 konkursowych tytułów, stwierdziło, że poziom tegorocznej edycji był wysoki, a między filmami nawiązał się ciekawy dialog. Konkursowe tytuły stworzyły filmową kamienicę, pozwalając widzom przez okna obserwować poszczególnych bohaterów i historie. Nadesłano różnorodne tematycznie filmy z przesłaniem, zakorzenione w rzeczywistości, a prawdziwie frapujące jest to, że twórcy wyczuwają, iż intrygujące bywa to, co zakorzenione w codzienności. Tytuły stworzyły kalejdoskop współczesnego świata i rozwijały się w sposób nieoczekiwany w trakcie oglądania.

Biorąc pod uwagę stronę formalną, pomysły scenariuszowe oraz ideę frapowania Jury postanowiło przyznać:

 

FRAPY w kategorii FORMA i nagrody finansowe po 1.400 zł ex aequo:

 - „Airborne”, reż. Andrzej Jobczyk – za niekonwencjonalne podejście do tematyki wojennej, wizualne przedstawienie tego, jak może wyglądać animowany pacyfizm i jak pięknie prezentowałby się świat, w którym bomby zamieniają się w kwiaty. Film uświadamia jak bardzo potrzebujemy „Czasu Apokalipsy” na opak,

- „Jestem tutaj”, reż. Julia Orlik – za uporządkowaną wizję śmierci, która mimo ascezy i ogromnej konsekwencji formalnej nie gubi bohaterki nawet w momencie, kiedy jej łóżko pozostaje puste.
Za otwarcie przestrzeni pozakadrowej, która uwrażliwia, pozwala patrzeć szerzej i pobudza do refleksji.

 

FRAPY w kategorii BOHATER i nagrody finansowe po 1.400 zł ex aequo:

- „Pole”, reż. Tomasz Grzymała – za rozczulającego bohatera pozwalającego dojrzeć to, co ukryte w podszewce świata i wydobywającego magię spod ziemi. Za zaskoczenie, pozytywne fale oraz za ukazanie maga, artysty, swoistego reliktu czasu, który pozostaje dla widza żywy,

- „Tylko do świtu” reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński – za nieoczywisty realizm w oczekiwaniu na „świt” bohaterki, za prawdę ekranu, która przeobraża się w prawdę czasu. Za bardzo aktualną bohaterkę, która zmusza nas do zadawania pytań i odbija każdego z nas - niezależnie od płci czy wieku. Za konkret i prostotę - takich postaci nam potrzeba!

 

FRAPY w kategorii FABUŁA/HISTORIA i nagrody finansowe po 1.400 zł ex aequo:

- Chłód, reż. Daniel Le Hai – za podkreślenie, jak ważne i potrzebne jest wybaczenie, nawet w sytuacji i przestrzeni, w której wszystko wydaje się stracone. Za operowanie tajemnicą, która trzyma widza w napięciu, czyniąc z niego poszukiwacza. Za historię, która rzuca światło na to, co znaczy być dobrym człowiekiem i mimo krzywd i traum daje nadzieję na przerwanie kręgu przemocy,

- „Człowiek z odpadającym uchem”, reż. Jędrzej Kocjan – za niezwykle aktualny, groteskowy, gorzki komentarz na społeczeństwo i praktyki przemocowe w cyberprzestrzeni - a to wszystko przy rozmyślnym użyciu chwytów dokumentalnych. Za świadomą opowieść, która trafia w teraźniejszość i jest świadoma swojego przesłania oraz uczy oglądać i słuchać.

 

Widzowie Festiwalu FRAPĄ Publiczności uhonorowali „Jestem tutaj” w reżyserii Julii Orlik. Autorka otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1.600 zł.

 

 

Gratulujemy nagrodzonym!!! Wszystkim Autorom dziękujemy za wybór naszego Festiwalu oraz za tytuły, które FRAPowały i które pozostaną z nami na dłużej! Twórcom, Gościom, Jurorom, Widzom, Partnerom i Tym, którzy wspierają nasz Festiwal przesyłamy szczere podziękowania. Do zobaczenia za rok!

 


 

Drodzy zaFRAPowani, poniżej link do programu i Katalogu Festiwalu Filmów Frapujących, który odbędzie się w weekend 20-22 października 2023. Do zobaczenia!

 

12. FRAPY Program - POBIERZ

12. FRAPY Katalog: POBIERZ

 

 


 

Szanowni Twórcy,
serdecznie dziękujemy za przesłane filmy! W tym roku dostaliśmy 118 tytułów - za wszystkie dziękujemy. Poniżej lista krótkich metraży, które powalczą o FRAPY 2023:

 

Airborne, reż. Andrzej Jobczyk, animacja, 2021, 7:36
Chłód, reż. Daniel Le Hai, fabuła, 2023, 10:59
Człowiek z odpadającym uchem, reż. Jędrzej Kocjan, mockument, 2023, 14:43
Dzień dobry, reż. Zuzanna Klara Bardian, fabuła, 2023, 5:13
Holly Molly, reż. Kamil Pośnik, animacja, 2022, 11:10
Iskra, reż. Anna Jasińska, animacja, 2023, 9:11
Jestem tutaj, reż. Julia Orlik, animacja, 2020, 14:58
O chłopcu, który chorował na dom, reż. Michał Guzior, fabuła, 2023, 15:33
Pole, reż. Tomasz Grzymała, dokument, 2022, 16:44
Portret konia, reż. Witold Giersz, animacja, 2023, 5:46
Śmierć i śledź, reż. Klaudia Prabucka, animacja, 2022, 4:07
Śmiertelna pomyłka, reż. Dariusz Henka, fabuła, 2023, 12:46
Tylko do świtu, reż. Eliza Godlewska, Alan Ruczyński, fabuła, 2022, 26:55
Wir, reż. Weronika Janica, animacja, 2023, 4:35
Wszystko albo nic, reż. Kacper Jasiński, Dominik Cywiński, fabuła, 2023, 29:08
Za zamkniętymi drzwiami, reż. Katarzyna Małyszko, animacja, 2023, 4:50

 

Wszystkie filmy wezmą również udział w głosowaniu na FRAPĘ Publiczności.
 
                                                                                                       Organizator
                                                                                                       4.10.2023 r.

 


Przedstawiamy Jury (Radę Festiwalu) FRAP 2023!

 

Diana Dąbrowska - filmoznawczyni, krytyczka filmowa, animatorka kultury, dyrektor artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski, specjalistka od włoskiego kina i...Kibicka SSC Napoli! Laureatka Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Zdobywczyni II miejsca w Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych oraz Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) “Kino włoskie po 1980 roku”.
Prowadzi FB: Filmoznawczyni - Diana Dąbrowska

 

Wojciech Kuska - dziennikarz od 1992 roku (od 1998 r. - TVP SA). Wydawca programów informacyjnych, autor programów z cyklu „Ekstraklasa kulturalna”, inicjator akcji społecznych („Uprzątnijmy zapomniane cmentarze”, „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej”). Zrealizował trzy filmy dokumentalne, składające się na swoisty tryptyk o najnowszej, powojennej historii Gorzowa Wlkp. Jego audycje były wielokrotnie nagradzane. Latem 2017 roku został uznany Dziennikarzem Roku w kategorii Kultura podczas konkursu Dziennikarz Roku 2016, organizowanego przez Zielonogórski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. 31 sierpnia 2017 roku odebrał nagrodę gorzowskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność za filmy „Miasto w stanie” oraz „Niezależni”. Wykładowca Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Od 2022 roku Dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku.

 

Iwona Bartnicka - filmoznawczyni i teoretyczka mediów, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenariopisarstwa i produkcji filmowo-telewizyjnej WSRTiF. Kierowniczka Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezeska DKF Megaron (Laureata Nagrody PISF za rok 2015), wiceprzewodnicząca Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, ekspertka w projekcje ZEF - Zespół Edukatorów Filmowych, którego koordynatorem jest Kino studyjne AMOK. W roku 2017 otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury, a w 2022 roku Odznakę "Załużony dla Kultury Polskiej". Prowadzi zajęcia z teorii i historii filmu oraz warsztaty medialne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół, wykłada na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Uważa, że o każdym filmie można, a wręcz należy rozmawiać - najlepiej w doborowym towarzystwie w DKFie. W sali kinowej siada z tyłu, gdyż lubi obserwować reakcje widzów.

 


zaFRAPuj nas, czyli nabór na 12. Festiwal Filmów Frapujących wystartował!

 

Tworzysz filmy? Nie chowaj ich do szuflady! Podziel się z nami swoim pomysłem na fabułę, zaskocz filmową formą, zaciekaw niesztampowym bohaterem. Powalcz o uwagę widza, a także o nagrody! Sprawdź, czy potrafisz wyjść poza schemat!

Zgłoś swój film do 12. edycji FRAP. Czekamy do 11 września 2023 r.

 

Łączna pula nagród: do 10.000 PLN.

 

Regulamin: POBIERZ

Karta zgłoszenia: POBIERZ

 

Organizator i sponsor nagród:
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

 


Plakat FRAP 2023. Autor: Bassgrow Studio

wróć