MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

FRAPY 2021 rozdane! Oto Laureaci!

 

Jury w składzie: Wojciech Kuska – przewodniczący, Tomasz Motyka, Iwona Bartnicka, po obejrzeniu 23 konkursowych filmów stwierdziło, iż poziom ich był bardzo zróżnicowany. Wśród tytułów znalazły się filmy kompletne, przemyślane pod względem kompozycji, ale i takie, które stanowiły zaczątek historii, którą warto byłoby rozwinąć. Jury zauważyło, iż tegoroczna edycja obfitowała w ciekawych bohaterów oraz świetne wykorzystanie formy przez twórców, którzy wykazali się w tym względzie szczególną kreatywnością. Wśród tematów dominowały wątki aktualne i uniwersalne.

Kierując się oceną strony formalnej, rozwiązań scenariuszowych oraz poziomu zaciekawienia – frapowania – widza, Jury postanowiło przyznać:

 

FRAPY w kategorii FORMA i po 1.400 zł ex equo filmom:

- „Dziura”, reż. Piotr Kaźmierczak – za prostotę formy, czytelny przekaz, wykorzystanie „niekompletności materii” – tytułowej i filmowej dziury – dla uzyskania kompletnego przekazu dotyczącego samotności,

- „C’est La Vie”, reż. Bartosz Terlicki, Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz – za filmową brawurę i świeżość, która zaskakuje. Za to, że autorzy wykorzystując ścianę nie rozbili się o nią, a ją przeskoczyli, tworząc jednocześnie trafną i aktualną metaforę zmagania z życiem oraz przypomnieli, jak ważny jest moment zatrzymania i refleksji.

W tej kategorii Jury przyznało WYRÓŻNIENIA:
- „Szereg syczący”, reż. Marcin Kluczykowski – za świadome wykorzystanie filmowych środków wyrazu, które powodują, że wizyta u logopedy staje się emocjonującym i zagadkowym przeżyciem,
- „Mleko i szczekający balonik”, reż. Jędrzej Kocjan – za ciekawe formalnie, szczególnie pod względem zdjęciowym, i metaforyczne oddanie niuansów męskiej przyjaźni.

 

FRAPY w kategorii FABUŁA/HISTORIA i nagrody finansowe po 1.400 zł ex equo dla:

- „Dad You've Never Had", reż. Dominika Łapka – za wrażliwość i niezwykły zmysł obserwacji oraz za dojrzałość narracji emocjonalnej, które tworzą przejmującą, dającą do myślenia opowieść o dorastaniu i życiu z poczuciem braku,

- „Poczekalnia”, reż. Aleksandra Folczak – za uporządkowany chaos, dynamikę opowiadania
i dźwięk, który poszerza obraz. Za wykreowanie niezwykle kolorowego, pulsującego śmiechem, płaczem, nerwami, rozmowami świata, który rozkwita przed kamerą na tle szarego blokowiska i buduje historię o doświadczeniu „nowej rzeczywistości”.

 

FRAPY w kategorii BOHATER i nagrody finansowe po 1.400 zł ex equo dla filmów:

- „Papierosy”, reż. Maja Markowska – za autentyczność i prostotę w ukazaniu ujmującego tandemu wnuczka-dziadek oraz mówienie bez zbędnego rozczulania o potrzebie bycia razem, celebrowania chwil, życiu i śmierci. Za sprawienie, że myślimy o własnych dziadkach i zapominamy o różnicy pokoleń,

- „Uległość” reż. Michał Ciechomski  – za wykreowanie ciekawego, groteskowego i jednocześnie prawdziwego „everymana” uwikłanego w system, postawionego przed wyborem między dobrem jednostki a zbiorowości oraz przypominającego nam, że historia lubi się powtarzać.

 

Widzowie Festiwalu FRAPĄ Publiczności uhonorowali "Psie pole" w reżyserii Michaliny Musialik.

 

 

Gratulujemy nagrodzonym!!! Twórcom, Gościom, Jurorom, Widzom i Wszystkim, którzy nas wspierali - dziękujemy!
Jesteśmy Wam wdzięczni za filmy, obecność, emocje, rozmowy, pomoc oraz wspólne FRAPowanie. Do zobaczenia za rok.

 


 

FRAPowicze, poniżej link do programu Festiwalu Filmów Frapujących, który odbędzie się w weekend 22-24 października 2021. Możecie również pobrać nasz FRAPowy Katalog. Do zobaczenia!

 

10. FRAPY Program - POBIERZ

Katalog: POBIERZ

 


 

Drodzy Twórcy, dziękujemy Wam za nadesłane filmy! 155 tytułów to wiele godzin, które spędziliśmy w zaciekawieniu, skupieniu i emocjach. Poniżej tytuły, które powalczą o FRAPY 2021:

 

Bitwus Warszawus 2.020, 2020, reż. Maciej Sławuski, 2’42’’
C'est la vie!, 2021, reż. Bartosz Terlicki, Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz, 12’52’’
Dad You've Never Had, 2020, reż. Dominika Łapka, 29’34’’
Dziura, 2021, reż. Piotr Kaźmierczak, 2’31’’
Fotograf mgieł, 2021, reż. Dariusz Kocurek, 4’09’’
Jak mój sąsiad Władek oszukał śmierć, 2020, reż. Kacper Celuch, 1’24’’
Match, 2018, reż. Urszula Taraszka, 2’54’’
Meblościanka, 2021, reż. Joanna Polak, 9’47’’
Mleko i szczekający balonik, 2021, reż. Jędrzej Kocjan, 8’45’’
Ostatnie dni lata, 2020, reż. Klaudia Kęska, 28’04’’
Papierosy, 2020, reż. Maja Markowska, 18’06’’
Pewnego razu w Izraelu, 2021, reż. Weronika Szyma, 10’45’’
Poczekalnia, 2021, reż. Aleksandra Folczak, 23’12’’
Pokój, 2021, reż. Krzysztof Jankowski, 19’07’’
Przypadek Jana Pampucha, 2021, reż. Mikołaj Piszczan, 18’14’’
Psie pole, 2020, reż. Michalina Musialik, 11’48’’
Room, 2021, reż. Martyna Cisińska, 00’45’’
Szereg syczący, 2021, reż. Marcin Kluczykowski, 25’58’’
The Hero, 2021, reż. Milena Dutkowska, 24’26’’
Uległość, 2020, reż. Michał Ciechomski, 26’15’’
Wizyta, 2021, reż. Daniel Zagórski, 9’45’’
Wschód-Zachód, 2020, reż. Natalia Koniarz, 20’40’’
Wyszła z brzegów, 2020, reż. Sofya Nabok, 9’20’’

 

Wszystkie filmy wezmą również udział w głosowaniu na FRAPĘ Publiczności.

 

Organizator

9.10.2021 r.

 


 

Tegoroczne filmy oceni Jury (Rada Festiwalu) w składzie:

 


fot. M. Sawoch

Wojciech Kuska - dziennikarz od 1992 roku (od 1998 r. -  TVP SA). Wydawca programów informacyjnych, autor programów z cyklu „Ekstraklasa kulturalna”, inicjator akcji społecznych („Uprzątnijmy zapomniane cmentarze”, „Złota Piłka Ekstraklasy Kulturalnej”).
Zrealizował trzy filmy dokumentalne, składające się na swoisty tryptyk o najnowszej, powojennej historii Gorzowa Wlkp.  
Jego audycje były wielokrotnie nagradzane. Latem 2017 roku został uznany Dziennikarzem Roku w kategorii Kultura podczas konkursu Dziennikarz Roku 2016, organizowanego przez Zielonogórski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. 31 sierpnia 2017 roku odebrał nagrodę gorzowskiego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność za filmy „Miasto w stanie” oraz „Niezależni”.
Wykładowcą Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Tomasz Motyka - absolwent Napier University w Edynburgu na wydziale TV, który od ponad dekady pracuje w przemyśle filmowo-telewizyjnym w Wielkiej Brytanii. Odbył praktyki zawodowe w ITV, STV i BBC. Współpracownik ITV, TV Polonia, współrealizator reklam dla Sony Motion Pictures, Guinness World Records i Hard Rock Café, a także programu telewizyjnego "The Bridge, Polish-Scottish Stories". Jego film dokumentalny „After the Crash” zyskał nominację do szkockich BAFTA.

 

Iwona Bartnicka - filmoznawca i teoretyk mediów, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenariopisarstwa i produkcji filmowo-telewizyjnej WSRTiF. Kierownik Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezes DKF Megaron (Laureata Nagrody PISF za rok 2015), wiceprzewodnicząca Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, W roku 2017 otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury. Prowadzi zajęcia z teorii i historii filmu oraz warsztaty medialne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół. Współpracuje z wieloma instytucjami i placówkami, m.in. Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Biblioteką Pedagogiczną w Gorzowie Wlielkopolskim oraz Akademią im. Jakuba z Paradyża. Uważa, że o każdym filmie można, a wręcz należy rozmawiać - najlepiej w doborowym towarzystwie...w DKFie. W sali kinowej siada z tyłu, gdyż lubi obserwować reakcje innych widzów.

 


 

10. Festiwal Filmów Frapujących ogłasza nabór filmów!

Zaintryguj nas animacją, fabułą, dokumentem, teledyskiem, videoartem. Zaskocz formą, bohaterem, historią. Jeśli Twój film potrafi przykuć widza do ekranu, zapada w pamięć i prowokuje do dyskusji - nie chowaj go w szufladzie, wyślij do nas!

 

Na zgłoszenia krótkich metraży do tegorocznej edycji FRAP czekamy do 10 września 2021 r.

Łączna pula nagród: do 10.000 PLN

 

Regulamin: POBIERZ

Karta zgłoszenia: POBIERZ

 

Organizator i sponsor nagród:
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

 


Plakat FRAPY 2021, autor grafiki: Natalia Łuczak

wróć