Pnie drzew, jesienne, pożółkłe liście oraz kartki z kalendarza. Gdzieś pomiędzy tym wszystkim stare radio i kubek herbaty. Tak prezentuje się świat spektaklu, którego tytuł pochodzi od nazwy dziennika prowadzonego przez Edwarda Stachurę na kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią, zanim popełnił samobójstwo. Mimo, że scenariusz spektaklu zawiera również fragmenty innych utworów Stachury, to właśnie dziennik stanowi większą część przedstawienia. Jerzy Satanowski, przyjaciel Stachury wspomina, że dziennik to „najważniejszy z tekstów Stachury i jeden z najlepszych w polskiej literaturze powojennej. Przestało mu smakować życie, a Stachura nie mógł żyć, nie delektując się światem.”
Wstrząsające świadectwo zmagania się z cierpieniem, czasem, losem oraz pogodzenia się z tym, co nieuniknione. Treść zawarta w przedstawieniu proponuje nową perspektywę rozumienia świata oraz tego, po co tu jesteśmy. Główny bohater znajduje się pomiędzy obcością, odrazą do współczesnej rzeczywistości, a chęcią przeżywania i uznawania życia, wartości, człowieka, etyki.
Spektakl prezentowany był m.in. podczas Międzynarodowego Dnia Teatru w Poznaniu, Dni Teatru Polskiego na Litwie, w Teatrze Miejskim w Lesznie, na 3. Festiwalu Literackim „Słowa na puszczy” czy podczas XV. Ogólnopolskich Spotkań Poetów „Biała Lokomotywa” w Łazieńcu czyli tam, gdzie Edward Stachura pisał swój dziennik.
Bartosz Bandura – aktor, tancerz, performer, autor ruchu scenicznego oraz choreografii do licznych spektakli teatralnych, reżyser. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie AST). Studiował w Stanach Zjednoczonych oraz uczestniczył w programie wymiany artystycznej w Chinach. Jeszcze na studiach wystąpił w filmie „I była miłość w getcie” w reżyserii Jolanty Dylewskiej i Andrzeja Wajdy, we współpracy z Agnieszką Holland. Najciekawszy debiut 2014 według miesięcznika „Teatr”. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu wspierania aktywności międzynarodowej. Laureat honorowego indywidualnego wyróżnienia 25. edycji Konkursu o Złotego Yoricka na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2018) za ruch sceniczny do spektaklu „Hamlet” (reż. B. Peszek). Związany z Teatrem im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce, m.in.: krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa, autorskim teatrem śp. Lecha Raczaka „Orbis Tertius”, Teatrem Miejskim w Gdyni.
22 października, godz. 20:00
Spektakl w ramach: FRAPY 2021
Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki – do pobrania w kasie Kina 60 krzeseł między 15 a 21 października br.