MENU

WYDARZENIA

NARZĘDZIOWNIK PRAKTYCZNY - ROZDAWNICTWO ZAKWASU I CHLEBOWE DIY

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na cykl warsztatów
NARZĘDZIOWNIK PRAKTYCZNY

ROZDAWNICTWO ZAKWASU I CHLEBOWE DIY
Szkolenie piekarnicze połączone z rozdawnictwem porcji starożytnego Zakwasu z Podlasia
Prowadzenie: Łukasz Radziszewski
warsztat online

25.11.2020 godz. 18:00

 W Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim organizujemy otwarte szkolenie piekarnicze połączone z rozdawnictwem porcji starożytnego Zakwasu chlebowego z Podlasia. W swoim założeniu, profesjonalny kurs poprowadzony przez artystę, Łukasza Radziszewskiego dostarczy niezbędną wiedzę, know-how i umiejętności potrzebne do wytwarzania pieczywa samodzielnie, w domu. W celu zdobycia profesjonalnych umiejętności piekarskich, Radziszewski pracował w piekarniach rzemieślniczych min. uznanej restauracji Charlotte Maison.
Celem jest stworzenie społeczności piekarzy amatorów, wypiekających chleb z jednego, tego samego Zakwasu, który dotychczas, przez blisko sto lat był pielęgnowany przez społeczność kilku wsi na Białostocczyźnie. W kulturze wiejskiej przekazywanie sobie zakwaszonego ciasta od zawsze było czymś, co można opisać jako „sąsiedzką dyplomację”. Zakwas jest darowanym potencjałem, który niesie za sobą fundamentalne wartości. Stąd istotną rolę odgrywać będzie wykład, opowiadający o kulturze chlebowej i rytuałach z nią związanych.
Czym właściwie jest chleb na Zakwasie i co różni go od zwykłego? Zakwas to mieszanina mąki żytniej i wody, na których spontanicznie rozwijają się kultury bakterii i dzikich drożdży. Zakwaszone, fermentujące ciasto, wzbogacone jest o dodatkowe składniki oraz walory zdrowotne i smakowe. Dzięki temu chleb na Zakwasie, przewyższa jakością komercyjny i znajduje coraz większe uznanie.
 
W ramach programu Narzędziownik Praktyczny organizowanego przez MOS w Gorzowie Wielkopolskim, przeprowadzone zostanie szkolenie piekarskie w domach uczestników. Spotkanie odbędzie się na żywo, poprzez Facebook.
 
Odbiorcy zapisani na listę otrzymają link do wydarzenia.
Drogocenny Zakwas i materiały warsztatowe zostaną dostarczone do zainteresowanych przed warsztatami, poprzez przesyłki kurierskie InPost.
 
Paczka z Zakwasem to zestaw niezbędnych narzędzi - znajdują się w nim:
- Zakwas (aktywny),
- autorska, ilustrowana instrukcja opieki nad Zakwasem, dedykowana imiennie do adresata,
- informacje o kulturze piekarskiej, przepis na najprostszy chleb,
- adres do pogotowia zakwasowego i aktywnych grup domowych piekarzy w sieci.
 
Łukasz Radziszewski - artysta, dyrektor artystyczny galerii Komputer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się nowoczesnymi koncepcjami organizacji społecznej i kulturą DIY. Jego działania prezentowane były na licznych wystawach, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia pod adresem: mos.chlebowe.diy@gmail.com – chętnych do udziału w warsztatach i otrzymania Zakwasu prosimy o podanie:

- adresu e-mail
- numeru telefonu
- imienia i nazwiska
- numeru i lokalizacji paczkomatu.

Wydarzenie na Facebooku >>>

Warsztaty bezpłatne.


wróć