MENU

WYDARZENIA

MONIKA BŁASZCZAK, MATEUSZ ROSIŃSKI - ROZBIÓRKA

20.11.2020, 18:00
performance online

Polska, mój kraj. Polska Walcząca. Złota Polska Jesień. Młoda Polska. Polska Płacząca. Polska Święta. Polska Wybrana. Polska Cierpiąca. Matka Polka. Polki Walczą. Nie pytaj mnie o Polskę. Polska. Polski. Polsce. Polskę. Polską. Polsce. Polsko!
 
Poprosiłam członków rodziny, aby każdy podarował mi jeden przedmiot, który dla nich reprezentuje toksyczną polskość. Otrzymane przedmioty staną się elementami działania i poddane zostaną rozbiórce.
 
„Rozbiórka” to działanie performatywne w wykonaniu Moniki Błaszczak z muzyką na żywo tworzoną przez Mateusza Rosińskiego.

Monika Błaszczak - tancerka, choreografka, interdyscyplinarna artystka pochodząca z Gorzowa Wielkopolskiego. Ukończyła z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyki i Tańca Trinity Laban w Londynie oraz Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Poznaniu. Założycielka kobiecego kolektywu tanecznego Mass Hysteria, zrzeszającego tancerki z całej Europy. Odznaczona tytułem „Człowieka Kultury Roku 2016” za spektakl „Śnienie" w plebiscycie magazynu IKS i portalu kulturapoznan.pl. Przedstawiała swoje choreografie w takich miejscach jak Tate Modern, Sadler's Wells, The Barbican (Anglia), Stedelijk (Holandia), Fara Poznańska, Scena Robocza, Warsaw Dance Department. Laureatka wielu stypendiów i nagród, w tym Medalu Młodej Sztuki, stypendium „Kultura w Sieci”, stypendium artystyczne miasta Poznania, stypendium Funduszu Talenty, stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Trinity Laban Innovation Award. Pracuje na styku tańca, sztuk wizualnych, muzyki, pisania i aktywizmu. Jej prace można obejrzeć na stronie www.monikablaszczak.com. Aktualnie poszukuje przestrzeni i funduszy na założenie swojego teatru tańca w Polsce.

Mateusz Rosiński (1987). Gorzowski twórca i animator kultury. Założyciel wydawnictwa i festiwalu DYM oraz przestrzeni kreatywnej Sejf. Występuje pod pseudonimem (wd30), współpracując często z innymi artystami. W swoich działaniach skupia się głównie na improwizacji, jednak nie stroni od działań konceptualnych. Rosiński współtworzy również szczecińsko-gorzowskie trio Dynasonic. Jest twórcą muzyki do spektakli oraz wystaw, prowadzi autorską audycję w Radio Kapitał, w której prezentuje nieoczywiste zjawiska muzyczne ze sceny lokalnej i nie tylko.
https://dymrecordings.bandcamp.com
https://www.facebook.com/staysejf

Performance online – link do transmisji na Facebooku >>>


fot. Michiyo Yanagihara

wróć