Retrospektywa najlepszych filmów z 6. SOLANIN FILM FESTIWAL:
GRAND PRIX 6. SOLANIN FILM FESTIWAL:
MOCNA KAWA WCALE NIE JEST TAKA ZŁA
Rok produkcji: 2014
Reżyseria: Alek Pietrzak
Czas: 47 min.
Jacek nie widział swojego syna przez 18 lat. Niespodziewanie syn pojawia się z wizytą u ojca na wsi. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy są zbyt uparci, aby się pogodzić i powiedzieć sobie co czują. W uzyskaniu zgody pomaga im żywiołowa kobieta, która od kilku lat żyje z Jackiem, oraz pewien mały chłopiec.
O REŻYSERZE: Alek Pietrzak - Student reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończył szkołę muzyczną II stopnia na fortepianie.
KINO PROFESJONALNE - FABUŁA: PSUBRAT
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Maria Zbąska
Czas: 30 min.
Panabi to dwunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę.
O REŻYSERZE: Maria Zbąska jest operatorem, reżyserem filmowym oraz fotografem. Ma na koncie kilka filmów krótkometrażowych, reklamowych, wystaw fotograficznych oraz teledysków. Absolwentka Wydziału Operatorskiego oraz Fotografii PWSFTviT w Łodzi oraz programu EKRAN i STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy.
NAJLEPSZA ANIMACJA: PAJĄK I MUCHY
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Tessa Moult-Milewska
Czas: 4 min.
Autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Motywem przewodnim jest konflikt między starzejącym się, lecz nadal przebiegłym Pająkiem a jego ofiarami - głupiutkimi Muchami. Świat w którym osadzona jest akcja animacji to agresywnie rozrastające się Miasto, poniekąd "konsumujące" swoich mieszkańców.
O REŻYSERZE: stypendystka Warszawskiej Szkoły Filmowej, absolwentka Filmowej Akademii Miroslawa Onricka w Pisku, reżyserka nagradzanej animacji Konstruktor.
KINO PROFESJONALNE - DOKUMENT : NASZA KLĄTWA (nominacja do Oscara 2015!)
Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Tomasz Śliwiński
Czas: 27 min.
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
O REŻYSERZE: Tomasz Śliwiński - Student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Wydziału ETI oraz Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej. Zajmuje się fotografią i filmem. Jego film „Nasza klątwa”(2013) prezentowany był na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalu w Locarno, IDFA (gdzie otrzymał Nominację do Nagrody za Najlepszy Film Studencki) oraz Aspen ShortsFest (nagroda za Najlepszy Dokument). Razem z Magdą Hueckel założył grupę Muzungu-art, w ramach której wspólnie tworzą subiektywny dokument fotograficzny z licznych podróży po świecie. Ich prace prezentowane były m.in. w Tate Britain Gallery w Londynie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Cykl Niezależnego Kina wędruje do centrum! Nie macie więc wymówki by nie wstąpić!
Pokaz w Kamienicy Lamus, ul. Sikorskiego 5
Wstęp wolny!