MENU

Wystawy

Genius Fluminis 2016

Artur Malewski

Near, far, wherever you are


sobota, 2 lipca 2016 r.
godz. 20.40.
Bulwar Wschodni

Podczas Dni Gorzowa 2016 zamierzamy odsłonić obiekt rzeźbiarski zrealizowany przez  Artura Malewskiego, wykładowcę Akademii Sztuki w Szczecinie pn. Near, far, wherever you are, będący cytatem z filmu  „Titanic” (reż.  J. Cameron). Na bulwar powróci też, po renowacji, Janusz Gorzowski!

Tytuł: Near, far, wherever you are (Blisko, daleko, gdziekolwiek jesteś) pochodzi z tekstu piosenki Celine Dion My heart will go on skomponowanej do filmu Titanic  (1997) w reżyserii Jamesa Camerona. Proponowany obiekt rzeźbiarski – barierka z dziobu Titanica – jest cytatem z tego filmu. Rekwizyt zagrał w dwóch słynnych scenach z filmu, kiedy Jack (Leonardo DiCaprio) krzyczy „jestem królem świata” oraz kiedy Jack i Rose (Kate Winslet) w objęciach płyną wpatrując się w ocean. W rzeczywistości sceny te zostały nakręcone w studio przy użyciu greenscreenu, a następnie, dzięki technice motion control, po dodaniu wygenerowanej wody, nieba i modelu statku, połączone w całość. Jedynym rekwizytem (poza aktorami) sfilmowanym w trakcie tej sceny jest właśnie owa barierka. Identyczna barierka pojawi się na gorzowskim bulwarze. Realizacja ta da możliwość, gorzowianom oraz gościom odwiedzającym nasze miasto,  poczucia się niczym bohaterowie Titanica.
Slavoj Žižek, w jednym z wywiadów powiedział, że „kino pozwala na rozpoznanie tego, co dzieje się na najgłębszym, podstawowym poziomie naszej symbolicznej tożsamości, i tego jak doświadczamy samych siebie”.*
*Teresa Rutkowska. Slavoj Žižek o filmie. Hitchcock, Lynch, Kieślowski i inni. Kwartalnik filmowy nr 6 (2004) str. 8

Artur Malewski, urodzony w Tomaszowie Mazowieckim w 1975 r. Studia w latach 1996-2002 na Akademii sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2012 r. jest wykładowcą na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Szczecinie.

Tworzy rzeźby, instalacje i filmy wideo, a także realizuje akcje artystyczne. Jego sztuka, przesycona absurdem i czarnym humorem, bywa inspirowana codziennością i kulturą popularną, szczególnie motywami kojarzonymi z estetyką filmów grozy, ale także pochodzącymi z wyobraźni kulturowej właściwej wszelkim wspólnotom ludzkim. W swoich pracach systematycznie podejmuje też temat antropologiczno-kulturowej relacji człowiek - zwierzę. Artysta w swojej twórczości tropi i bada problem niejasnej relacji i związków człowieka z naturą, podejmując próbę uwidocznienia  i upublicznienia ambiwalentnej ludzko-zwierzęcej więzi, pełnej napięć i sprzeczności. Wykraczając poza to, co ludzkie, ku temu, co zwierzęce, wykracza on zarówno ku zwierzęciu, jak i ku temu, co zwierzęce w człowieku – ale odkrywa także to, co ludzkie w zwierzęciu. Artysta często w swoich realizacjach umieszcza postacie o dwoistej tożsamości, nie mieszczące się w granicach jednego gatunku, odpychające, budzące wstręt, i jednocześnie fascynujące, paraliżujące wzrok widza.
Marta Smolińska


Genius Fluminis

Pomysł potraktowania rzeki, jako docelowej przestrzeni ekspozycji prac, wpisuje się w  ciąg działań przywracających rzekę miastu, zgodnie z założeniami strategii „Gorzów-Przystań”. W 2014 Miejski Ośrodek Sztuki zaproponował realizację dwóch obiektów pływających Andrzejowi Moskalukowi  z Gorzowa Wlkp., który był pomysłodawcą projektu oraz Adamowi Garnkowi z Poznania. Inauguracja projektu odbyła się 19 lipca 2014. Obiekty rzeźbiarskie zostały zakotwiczone przy Bulwarze Wschodnim wzbudzając duże zainteresowanie gorzowian oraz gości odwiedzających nasze miasto. Każdego roku są eksponowane, od maja do października,  w wyznaczonym przez miasto miejscu (obok barki „Królowa Jadwiga”).
W 2015 Miejski Ośrodek Sztuki  kontynuował projekt w nieco zmienionej formule. Zaprosiliśmy troje artystów rzeźbiarzy Ewę Kozubal, Ewę Bone i Sylwestra Ambroziaka, którzy zrealizowali swoje koncepcje już nie na Warcie, ale na bulwarze, w miejscu, które pierwotnie przeznaczone było na działania artystyczne – w pobliżu dawnej siedziby LOK-u (Willa Herzoga). Powstały rzeźby wzbogacające przestrzeń bulwaru, zacierające jednocześnie granice między galerią a przestrzenią miejską. Ewa Bone i Ewa Kozubal  podkreśliły rekreacyjny krajobraz bulwaru realizując hiperrealistyczną rzeźbę przedstawiającą plażowicza czytającego gazetę. Sylwester Ambroziak stworzył refleksyjny, „patrzący na drugi brzeg” dwupostaciowy obiekt, w charakterystycznej dla siebie stylistyce. Rzeźby wykonane zostały z żywicy poliestrowej. Nasz projekt został świetnie przyjęty przez mieszkańców Gorzowa. Realistyczna rzeźba Ewy Kozubal i Ewy Bone, nazwana przez internautów Januszem Gorzowskim, stała się bardzo popularna wśród spacerowiczów odwiedzających bulwar, zyskała też wielu fanów na FB.

Gustaw Nawrocki kurator Galerii BWA MOS
www.mosart.pl

 


Tfuj, A. Malewski, 2015

Janusz Gorzowski powraca (autorki Ewa Bone i Ewa Kozubal)

Back To Menu, 2013, kadr z filmu

wróć