Galeria BWA / Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. zaprasza na wernisaż wystawy:
MAREK SITKO - STREFA
11.06.2016 r., godz. 17:00
wystawa czynna do 10.07.2016 r.
STREFA
Strefa – wydzielona część przestrzeni ze względu na pewne cechy charakterystyczne. Cechy te mogą powstać samoistnie lub zostać przestrzeni nadane; mogą być zauważalne, odczuwalne lub też nie. Strefy mogą być rzeczywiste, umowne i potencjalne; istnieją we wszystkich aspektach rzeczywistości – w skali, poczynając od kosmicznej, przez ziemską, aż po mikroświat.
Każda żywa istota posiada strefę prywatną. Strefa ta stanowi niezbędną przestrzeń ochronną jednostki. To żywa istota decyduje jak duża jest ta przestrzeń, kto lub co może naruszać jej granice, w którym momencie zaczyna czuć się zagrożona lub odczuwać dyskomfort.
Naruszenie strefy osobistej zwierzęcia potrafimy dość szybko zauważyć. Zwierzę sygnalizuje nam to dźwiękiem, postawą, ucieczką, czy ostatecznie atakiem.
Najtrudniej jest nam zauważyć strefę osobistą rośliny, ponieważ jej procesy życiowe zachodzą znacznie wolniej i jej reakcje obronne są dla nas niezauważalne, i widoczne dopiero po dłuższym czasie.
Różne strefy często zachodzą na siebie i przenikają się w tej samej przestrzeni. Przenikanie się stref wymusza koegzystencję.
Wydaje nam się, że to przede wszystkim człowiek ma prawo tworzyć strefy. Własne strefy chroni, a inne narusza w sposób świadomy lub nie, kierując się swoim interesem.
Dlaczego jest nam tak trudno uszanować strefę osobistą innej istoty?
Człowiek zapragnął być także kreatorem życia. Nie odgadłszy jeszcze tajemnicy życia organicznego tworzy sztuczne. Buduje maszyny obdarzone coraz większą inteligencją.
Czy człowiek da prawo sztucznej inteligencji do posiadania strefy osobistej?
Marek Sitko – ur. w 1959 roku, inżynier elektryk (Politechnika Gdańska) i artysta (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Połączenie artystycznego i technicznego wykształcenia ułatwia mu dostrzeganie i badanie związków pomiędzy sztuką, nauką i techniką. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją, sztuką cybernetyczną. Sztukę, naukę i technikę traktuje jako równorzędne i równie ciekawe obszary ludzkiej kreatywności.
Dyplom magistra sztuki uzyskał w 2013 roku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w pracowni prof. Jacka Jagielskiego za instalację multimedialną pod tytułem „Mam czas”.
Mieszka i tworzy w Gorzowie Wielkopolskim.
Wybrane wystawy:
2015 - „Piksel15” – Festiwal Sztuki Elektronicznej w Bergen, Norwegia
2015 - „Digital_ia.15” – Festiwal Sztuki Digitalnej w Szczecinie (II nagroda i nagroda specjalna – prezentacja pracy w Bergen w Norwegii)
2015 - „GENIUS LOCI” – wystawa zbiorowa w Galerii Terminal 08, Gorzów Wlkp.
2014 - SALON JESIENNY – Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.
2014 - „SCALE FACTOR” - wystawa zbiorowa w Galerii Terminal 08, Gorzów Wlkp. oraz w Cork, Irlandia
2014 - „MAM CZAS” – wystawa indywidualna, Kamienica Artystyczna LAMUS w Gorzowie Wlkp.
2012 - SALON JESIENNY – Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.
2012 - „ODCIENIE PRZESTRZENI” - wystawa 7. Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP – Galeria Działań, Warszawa
Wspomógł nas: NONIKA Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń Andrzej Kalinowski
www.alarmy.gorzow.pl